هفت آسمان
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

علل اصلی سرد شدن دودکشها میتواند به شرح ذیل باشد:

1- عمدتاً سردی دودکشها در آن دسته از مواردی اتفاق می افتد که دودکش بطور اصولی و استاندارد طراحی و نصب نشده و دودکش مربوطه عملاً قادر به تهویه محصولات

احتراق به طور مطلوب نمی باشد( دودکش هایی که از دیوار های جانبی و پنجره ساختمان و به صورت غیر اصولی خارج شده اند و ارتفاع آنها کمتر از بام ساختمان است)

2- در اثر احتراق وسیله گازسوز اکسیژن محیط مصرف شده ومنافذ و مجرای ورودی هوا برای سوختن و سیله گازسوز ناکافی بوده و عملاً شاهد کمبود اکسیژن در محیط شده و فضای اطاق دچار یک نوع فشار منفی در مقایسه با هوای بیرون شده، خاصه در زمانی که منافذ ورود هوا کاملاً بسته و یا محدود باشد، در این حالت عملاً جریان هوا از طریق دودکش از بیرون به داخل اطاق برقرار شده و نتیجتاٌ دودکش سرد گشته و معنای آن این است که در این حالت محصولات احتراق شامل ( co و co2 ) بطور کامل از محیط خارج نمي شوند و بخشی از آن در محیط پخش شده و احتمال خطر برای شهروندان میباشد.

راهکار پیشنهادی در این موارد توصیه به همشریان جهت باز گذاشتن بخشی از درب یا پنجره که در مسیر جریان هوا بوده وبتواند اکسیژن کافی به محیط برساند.( به عبارتی تعبیه دریچه ثابت ورود هوا راهکار مناسب)

در صورتی که پس از گذشت چند دقیقه بازهم دودکش به دلایل مختلف گرم نشده است، توصیه ميگردد که وسیله گازسوز خاموش و بتوسط متخصصین مورد بررسی کامل قرار گیرد و تا آن موقع از بخاری برقی جهت گرمایش استفاده شود.( راهکار موقت )

راهکار دائمی آن است که دودکشها بصورت اصولی و استاندارد تا پشت بام منزل اجرا و اکسیژن کافی جهت سوخت وسیله گازسوز در محیط تامین گردد.

3- این احتمال نیز وجود دارد که به علت برودت بیش از حد ، سرما از طریق دودکشهای فلزی غیر اصولی اجرا شده به بدنه آن منتقل شده و از طریق هدایت بخشهایی از دودکش های داخل محیط اطاق را نیز سرد نماید که به علت سردي دودکش، گازهای داغ بهمراه محصولات احتراق در اثر برودت دیواره دودکش سرد و عملاً سنگین شده و بصورت مطلوب و اصولی از دودکش خارج نمیشود و درصدی از محصولات احتراق در محیط منزل پخش میگردد، در این حالت نیز می توان به شهروندان توصیه نمود که با استفاده از عایق های مناسب دودکش های فلزی خود را پوشش دهند.

4- از دیگر عواملی که میتواند منجر به سرد شدن دودکش ها گردد ایجاد جریانهای هوای تند ( باد ) می باشد که بطور مستقیم و غیر مستقیم بر دودکش ها وارد شده و عملاً بر جریان خروج حرارت و محصولات احتراق از دودکش ها غالب شده و آن را به داخل محیط بر می گرداند.

راهکار پیشنهادی عبارت است از اجرای صحیح و اصولی دودکش ها تا پشت بام و نصب کلاهک H بر روی آن و رعایت فاصله دودکش از دیوارهای جانبی و ارتفاع دودکش حداقل 6/0 سانتی متر بالاتر از سطح پشت بام.

11- فاصله دودکش تادهانه بخاری چه مقدار باشد؟

با رعایت تهویه مناسب برای وسیله گازسوز و عدم امکان سرایت حرارت به مواد قابل اشتعال جانبی و بروز حریق ، این فاصله بایستی به حداقل ممکن خود برسد.


دستگاه گازسوز

فاصله مجاز

کلیه دستگاههای گازسوز که در کف نصب می شوند ( بخاری ، آب گرم کن، پکیچ و..)

45 cm از اطراف

75 cm از بالا

اجاق گاز خانگی

75 cm از بالا

بخاری دیواری

100 cm از اطراف

100 cm از بالا

12- آیا مسیر عبوری دودکش تا دهانه بخاری می تواند افقی باشد؟

همانگونه که قبلاً اشاره گردید حتی المقدور بایستی از نصب دودکش بصورت افقی اجتناب گردد و در صورت ضرورت به ازاء هر متر لوله افقی سه متر عمودی در نظر گرفته شود.

قابل ذکر است که شیب لوله های افقي دودکش بایستی به سمت بالا و مثبت بوده و از نصب لوله دودکش با شیب منفی اکیداً اجتناب گردد.

لوله رابط دودکش باید تا حدامکان کوتاه و مستقیم باشد و از ایجاد زانوهای کوتاه و خم های تند که ممکن است موجب اختلال در جریان دود شود باید پرهیز شود.( مبحث 17 )

13- آیا پوشاندن بدنه لوله بخاری با فویل ( یا عایقی مشابه ...) مجاز است؟

استفاده از عایقهای غیر قابل اشتعال اشکالی ندارد.

14- آیا مجاز به استفاده از دودکش مشترک برای مصرف کننده های گازسوز در یک طبقه یا در چند طبقه هستیم؟

استفاده از دو یا چند دستگاه با سوخت مایع و یا گاز با رعایت الزامات تعیین شده در مبحث 17 مقررات ملی ساختمان از یک دودکش مجاز میباشد،لیکن این کار صرفاً بایستی بتوسط افراد متخصص در زمان ساخت و سازها طراحی و اجرا شده و نبایستی بتوسط افراد عادی صورت گیرد. دريافت تاييديه از سازمان نظام مهندسي و يا آتش نشاني در اين مورد ضروري و اجباري مي باشد.

15- آیا استفاده از بخاری در حمام و اطاق خواب مجاز است؟

1- استفاده از هرگونه بخاری با سوخت فسیلی اعم از دودکش دار و بدون نیازبه دودکش در حمام ها غیر مجاز است.

2- استفاده از بخاریهای بدون نیاز به دودکش در اطاق خوابها بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 1-ISIRI7268 مجاز نمی باشد.

3- توصیه می گردد از نصب بخاریهای زميني دودکش دار در اطاق خوابهای با مساحت کمتر از 12 متر مربع اجتناب گردد و در صورت نصب تهویه هوای مورد نیاز بخاری از زیر درب اطاق تامین شود.

4- استفاده از بخاریهای دیواری دودکش دار و شومینه در اطاق خوابها غیر مجاز است.

v توصیه میگردد در کلیه مکانهایی که وسایل گازسوز مورد استفاده قرار میگیرد، جهت بالابردن ضریب ایمنی محل ، از سنسورهای حساس به گاز co استفاده شود.

16- آیا مجازبه قراردادن سر دودکشها در داخل ظرف آب هستیم؟

خیر، در این حالت به هیچ عنوان محصولات حاصل از احتراق نه جذب آب شده و نه در آن حل می شود و با این عمل محصولات احتراق شامل CO وCO2 یا از طریق بخاری و یا از طریق دودکش در محیط پخش می شود.و این عمل بسیار خطرناک می باشد.

17- طول مجاز برای شلنگهای وسايل گازسوز چه مقدار است؟

1- برای اتصال اجاق گاز و سایر دستگاههایی که استفاده از شلنگ برای آنها مجاز شناخته شده به سیستم لوله کشی باید از شلنگهای لاستیکی تقویت شده که مخصوص

گاز ساخته شده است داراي استاندارد استفاده شود، طول شلنگ گاز نباید حداکثر از 120 سانتی متر بیشتر باشد استفاده از شلنگهای طویل برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از این کار اجتناب نمود.

2- برای محکم کردن شلنگهای گاز ر رو سر آن بایستی از بست های فلزی مناسب استفاده شود.

3- شلنگهای لاستیکی را بایستی هر چند وقت یکبار مورد بازرسی قرار داد و در صورت مشاهده عب و نقص و فرسودگي بايستي سريعاً تعويض گردد.

18- آیا دریچه کولر در زمستان بسته باشد یا باز؟

در فصل سرما توصیه می شود دریچه کولر بسته شود، زیرا کانال کولر به علت داشتن ارتفاع و قطر بیشتر نسبت به دودکش ساختمان، عمل دودکشی قوی تری انجام داده و میتواند به عنوان دودکش عمل کرده و جریان خروج دود از دودكش به صورت معکوس انجام می شود.

این عمل خصوصاً در مواقعی که منافذ ورود هوا به داخل فضاي بنا مسدود بوده باشد بهتر و راحت تر صورت می گیرد و میتواند در حالت جریان معکوس یعنی عمل ورود هوا از دودکش و خروج حرارت و محصولات احتراق از کانال کولر صورت گیرد.

19- علائم مسمومیت با گاز CO چیست ؟

علائم مسمومیت با منواکسید کربن می تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری های مختلفی دیده می شود . متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده و تمایل به استراحت و خوابیدن پیدا می کنند .ابتلاي تمام افراد خانواده به علايمي شبيه به آنفلوآنزا، بروز مسموميت در افراد را نشان مي‌دهد.

۱- سردرد

۲- ضعف جسماني

۳- سرگيجه و بي قراري

۴- تهوع و استفراغ

۵- خميازه كشيدن بيش از حد .

۶ - كاهش ديد از علايم عمومي مسموميت‌ها است.

۷ - حالت خواب آلودگي شديد، كسلي، خستگي و كاهش قدرت عضلاني از جمله علايم اوليه مسموميت در افراد به شمار مي‌روند. چنانچه افراد در اين مرحله متوجه چنين علايمي شدند، با خارج شدن از فضاي آلوده مي‌توانند از پيشرفت مسموميت پيشگيري كنند.

20- اگر کسی دچار گازگرفتگی شد چه اقداماتی انجام دهیم؟

۱- فرد مسموم را از محيط آلوده به هواي آزاد منتقل کنید .

۲- يقه پیراهن و كمربند و لباس های تنگ افراد مسموم را باز کنید

۳- درصورت امکان عملیات اكسيژن دهي به فرد مسموم را با نهایت دقت شروع کنید.

۴ - باز نگه داشتن راه‌هاي هوايي و تماس با اورژانس ۱۱۵ در مراحل بعدي درماني بايد مورد توجه قرار گيرد.

به یاد داشته باشید که خارج كردن افراد مصدوم از محيط آلوده و قرار دادن آنها در محيط باز از مهمترين اقدامات پيشگيرانه محسوب مي‌شود

بخاریهای بدون دودکش چکونه کار می کند؟

پیلوت ODS در هوای معمولی با درصد اکسیژن %20/9 عملکرد مناسب و معمولی دارد. در موارد غیر از این هنگامی که سطح اکسیژن محیط شروع به کاهش می کند و تقریباً به 5/18% -18% می رسد شعله پیلوت ODS از ترموکوپل جدا شده و شروع به پریدن می کند که باعث سرد شدن ترموکوپل و بسته شدن راه گاز در شیر شده و به عبارت دیگر وسیله با عملکرد ایمن خاموش می شود.
از آزمونهای مهم و سختگیرانه طبق بند 8-4-2 استاندارد ملی آزمون خارج کردن اکسی پیلوت از مدار است.انجام این آزمون به این علت است که اگر بنا به علتی اکسی پیلوت دستکاری شود و عمل نکند بخاری برای مصرف کننده خطرناک نباشد. شرایط این تست به این صورت است که باید با روشی
ODS از مدار خارج شود ودر این صورت اگر اکسیژن محیط به 5/15% حجمی کاهش یافت مقدار مونواکسید کربن تولید شده نباید بیش از 250PPM تجاوز کند.

22- در بالای پشت بام آیا صرفاً، بایستی کلاهک اچ نصب کنیم یا مجاز به استفاده از کلاهک تکی نیز می باشیم؟

بطور کلی کلاهک H ارجح بر کلاهک تکی می باشد ولی الزاماً، برای وسایل گازسوز با نرخ حرارتی بالا مثل موتورخانه ها استفاده از کلاهک H ضروری می باشد.

23- چه مقدار از گاز منوامسیدکربن در محیط می تواند برای انسان خطرناک باشد؟

میزان مونواکسیدکربن بر حسب PPM

اثرمونواکسیدکربن بر انسان بر حسب زمان

PPM 9

بیشترین میزان مجاز در محیط زندگی

PPM 50

در حدود 8 ساعت بیشترین تهدید را برای انسان خواهد داشت.

PPM 400

بین 1 تا 2 ساعت باعث سردرد از ناحیه پیشانی می شود وقرار گرفتن در آن محیط بیشتر از 3 ساعت جان انسان را تهدید خواهد کرد.

PPM 800

این میزان باعث تهوع و تشنج می شود و در حدود 2 ساعت می تواند منجر به مرگ شود.

PPM 1600

در مدت 20 دقیقه انسان را دچار حالت تهوع می کند و در مدت 1 ساعت جان انسان را خواهد گرفت.

PPM 12800

بین 1 تا 3 دقیقه به مرگ منجر میشود.

روشهای پیشنهادی جهت مقابله با حوادث گاز CO :

1- آموزش عمومی :

1-1- طرح تهیه تیزرهای آموزشی انیمیشن در خصوص آگاهی دهی در زمینه جلوگیری از حوادث گاز CO به تعداد 5 مورد ( که محتوای آن بتوسط کمیته مشترک مشخص میگردد.)

1-2- طرح تهیه پکیج آموزشی ( آموزش عمومی ) جهت عموم مردم با الویت در اماکن تجمعی مثل فرهنگسرا ها، مدارس ، مساجد و ...

1-3- طرح تهیه پکیج آموزشی ( آموزش تخصصی ) جهت مهندسین ناظر ( اعضاء سازمان نظام مهندسی ) + شرکت های مهندسین مشاور

1-4- طرح تهیه پکیج آموزشی ( آموزش تخصصی ) جهت عوامل نصاب و سرویس و نگهداری شرکت های تولید کننده محصولات گازی.

2- اصلاح قوانین :

2-1- تهیه طرح الزام کلیه تولیدکنندگان محصولات گازسوز به نصب کلیه تمهیدات ایمنی لازم در مبداء تولید برای محصولات گاز سوز

2-2- تهیه طرح جامع، در چگونگی ایمن نمودن آن دسته از محصولات گازسوز موجود در محل کار و زندگی شهروندان که تمهیدات ایمنی کامل بر روی آنها نصب نبوده و امکان تکرار حادثه در آنها زیاد می باشد.

2-3- تهیه طرح جامع ، در چگونگی هدایت شهروندان در استفاده از سیستم های حرارت مرکزی بجای استفاده از سیستم های حرارت غیر مرکزی.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ ] [ 19:16 ] [ علی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

سلام قولا من رب رحیم
امکانات وب